31 Mayıs 2007 Perşembe

hubb

bu işin cılkı çıktı. bu yıl 367 rakkamının yılı desek yeridir. bugün gene mecliste anayasa değişikliği oylaması var. 367 bulunacak mı bulunmayacak mı, cumhurbaşkanı ne yapacak chp ne taktik uygulayacak, "bay" 367 nasıl bir akıl verecek, anayasa mahkemesinin tutumu ne olacak vs. vs. inanın artık kabak tadı verdi. sabahtan beri karşımda duran 2 adet televizyonun açma düğmesine basmadım. Hiç merak etmiyorum. "nalet olsun" ama ne olacaksa olsun.

Aslında bunları aklıma bile getirmezdim, buraya da yazmazdım, Ne var ki, biraz önce yemekhaneye indiğimde gündemim değiştirildi. Dekordan Boyacı Sinan abi "Abi izledin mi, birinci madde 366 da kaldı, chp mahkemeye gidecekmiş" dedi. Bugünün benim duygu günüm olduğunu nerden bilebilirdi ki? Sabahtan kahvaltı niyetine "türkü" dinlediğimi, hatta duygu patlaması yaşayıp iki damla yaş bile akıttığımı... Cengiz Özkan adında harika bağlama çalan birini buldum youtube da. Buğulu da bir sesi var. "Seher vakti çaldım yarin kapısını" türküsünü defalarca dinledim, hala da dinlemekteyim. Perişan oldum sayın seyirciler:

ASLANIM ELLER, KOKUYOR GÜLLER
NE BİLSİN ELLER, PERİŞAN HALLER....

Seher vakti çaldım yârin kapısını
Baktım yârin kapıları sürmeli
Boş bulmadım otağını yapısını
Çıkageldi bir gözleri sürmeli

Açtırdım kapıyı girdim içeri
Aklımı başımdan aldı o peri
Dedim: "sende buldum halis gevheri"
Dedi: "yok yok bir mihenge sürmeli"

Hep gönüller muradıdır aşığın
Nöbetin bekleyen alır keşiğin
Beklemeli şu Sultan'ın eşiğin
Günde yüzbin kerre yüzler sürmeli

Agahî karıştır kanı yaş ile
Hak bulunmaz hayal ile düş ile
Yetinmez menzile bu gidiş ile
Binip aşk atına hemen sürmeli


"Aşk" boğarmış. Sarmaşık da bu kökten gelirmiş. Sarıldığı ağacı veya dalı sarıp sarmalarmış, sardıkça sıkarmış, sıktıkça sıkarmış. Nefessiz bırakırmış, bir müddet sonra da boğarmış. Aşık maşuku boğar mı, boğarmış. İnsanda bunun çaresi halden hale geçmekmiş. Yüce yaradan "insan" ın yüreğine "hubb" tohumunu bunun için yerleştirmiş. "Habbe", "muhabbet", "hububat" bu kökten gelirmiş. Bu tohum boğmazmış, aksine "bir"e "bin" verirmiş. Aşkı, muhabbete tebdil etmek gerekirmiş vesselam....

1 yorum:

H.AHMET dedi ki...

ÜSTADIM BİR KONUDA ACİL YARDIMINA İHTİYACIM VAR.BU ARALAR NAMAZLARIMDA AKSAMALAR OLUYOR.ÇOK RAHATSIZ OLUYORUM.FAKAT KENDİMİ TAM OLARAK VEREMİYORUM BUNDAN DOLAYI VAKİTLER BİR İKİ ARADA KAYNAYIP GİDİYOR.BİRAZ NASİHATA İHTİYACIM VAR GİBİ,YOKSA KULAĞIMIZI MI ÇEKERSİN? ONU DA SEN BİLİRSİN GAYRİ.ÇOK HUZURSUZUM.ASLINDA VAKİT SIKINTIM HİÇ OLMADIĞI HALDE NEDEN BÖYLE OLUYOR ONU DA ANLAMIYORUM.BİLİYORUM HATA BENİM GÜNAH BENİM SUÇ BENİM AMA YİNEDE NEFSİMİ YENMEK İÇİN YARDIMINA İHTİYACIM VAR.