24 Ekim 2007 Çarşamba

4

BİR TOPLUMU (DEVLETİ) AYAKTA TUTAN 4 TEMEL DİREK
1. Umera'nın adaleti:
Yöneticilerin adaleti. Adalet öncelikle idareden başlar. Halk arasında ayrım gözetmeksizin "hakk"ı hak edene verme işi yöneticilere aittir. Şimdi durum biraz farklılaştı. Adalet aramak için mahkemelere gidiliyor. Mahkemeler adaletin hastahaneleridir. Yöneticilerin adalet dağıtmasında problem yaşanırsa mahkemeye başvurulur, hâkimin hakemliğinde iş hallolur.
2. Ulema'nın ilmi:
Bilim adamları ve "bilgi" tolumun en önemli dayanaklarındandır. Gerçek bilgi (gerçeğin bilgisi) hiçbir sınırlamaya tabi olmadan dolaşır ve buna da alimler aracılık eder. Bilim adamı bilgisini paylaşırken yöneticinin yönlendimesinden etkilenmemelidir.
3. Asakir'in şecaati:
Askerlerin cesareti, yiğitliği de devletin en önemli temel taşlarındandır. Bu yiğitlik düşmana korku salar, daha fikir aşamasında düşmanlığına engel olur. Askerlerin şecaati; dışa karşı caydırıcılık, içe karşı emniyet duyguları uyandırırır.
4. Suleha'nın duası:
Salihlerin (halkın) duası ilk üç gruptakilerin şevk ve azminin artmasında ve işin bereketlenmesinde önemli bir faktördür. Zira herşeyin dönüp dolaşıp toplandığı Yüce Merkez'e iltica etmek en güvenilir yoldur.

Hz Ömer'e izafe edilen bu ilkelere bazı rivayetlerde beşinci olarak "Zenginlerin Cümertliği" de eklenmektedir. Vesselam...


Hiç yorum yok: