18 Haziran 2008 Çarşamba

dua

Uzakalaştıkça uzaklaşıyoruz birbirimizden. O şunu dedi, bu şunlardan, şunun gözünün üstünde kaşı var, onlar şucu, bunlar yaramaz. Hiç mi ortak yönümüz yok? Bu nasıl bir tuzak? Lif lif ayrışıyoruz. Bir daha toplanmamak üzere. İşin ilginç yönü olaylar birbirini tetiklediği için kartopu gibi büyüyor. Okuduğumuz gazeteler, gittiğimiz mekanlar, seyrettiğimiz televizyonlar ayrıştığı için karşı tarafın ne dediğini bile başkalarından öğreniyoruz. Bu yolla elde ettiğimiz bilgilerle fikir sahibi oluyoruz. Bu taraftan bakınca karşıdakiler külliyen hain. Karşıdan bakınca bu taraflar vebalılar yurdu. Öcüler ülkesine hoş geldiniz. Fikirlerdeki bu ayrışmalar sokağa, çarşıya, pazara da yansıyor.
Tam da bu günlerde camide namaz beni bu karabasanlardan kurtarıyor. Hele de bu yaz günlerinde insanların kısa kollu gömlek ve tişörtlerle yan yana dizilmesi, kolların birbirine değmesi, sağındaki ve solundaki kardeşinle vücut ısılarınızın temas etmesi ne güzel. Çağa inat yakınlaşmanın zirvesine çıkmak insanı ferahlatıyor. Hiç tanımadığınız biri ile yan yana gelmek, yakınlaşmak muhteşem bir terapi. Kibrin köküne kibrit suyu. "Allahu Ekber" Bu nimeti ile de bizi şereflendiren Allah'a hamd olsun. İnsanların birbirini boğazlamak için fırsat kolladığı dünyada, az buz bir nimet midir bu? Kardeşinizin omuzunda ve kolunda izinizi bırakıyorsunuz, ondan iz alıyorsunuz. Şahitlerinize şahit katıyorsunuz. "Biz bu dünyaya sahip olmaya değil, şahit olmaya geldik" İnsanın her vakit camiden çıkarken şükür secdesi yapası geliyor.
Ah bir de şu ten temasını kurduğumuz gibi fikir temasını da kurabilsek. Birbirimizi anlayabilsek. Hayatımıza anlam katabilsek. Boşlukta dolaşan toz zerrelerine değil de yağmur damlalarına özensek. Ne olurdu ayrı ayrı geldiğimiz şu dünyaya anlam katmak için birleşsek, çağlayıp ırmak olabilsek. Ne olurdu geçtiğimiz her yere izimizi bırakıp yeşertseydik. Bize kem gözle bakanların bile gözlerine ışık olabilseydik. Her birimiz bir insana vesile olabilseydik ne olurdu.
Ya Rabbi, bu dileklerimizi dua niyetine arz ediyoruz. Bizi bu dardan kurtar Allah'ım.

Hiç yorum yok: