15 Temmuz 2008 Salı

ilk

Yolcunun yolu arada bir Ankara'ya uğruyor. Bu hafta sonu olduğu gibi. Bir telaş bir telaş sormayın gitsin. Neymiş efendim kızını evlendirecekmiş. Sanki dünyada kızını evlendiren ilk ve tek kişi imiş gibi. "Abartma hocam" desem bana da kızacak, neme lazım ağzımı kapatıp uzaktan izleyelim bari:

"O koltuk şuraya, sebzelik eksik gidip alalım. Musluk su kaçırıyor, yenisini alalım, şekerliğin ayağı kopmuş japonla yapıştır. Perde kornişleri duvara bitişik takılmıyor biraz bıçakla kes, yorulduk biraz dinlenelim. Kartonlar birikti aşağıya götürsek çöp konteyneri yok burada. Siz kaçta gideceksiniz, biz belki geç kalırız, Düzce'ye uğrayacağız. Araba güneşte kalmış, yan gölgeye çek. Halıcı daha gelmedi mi? Acıktık. Musluk hala olmadı, tesisatçı mı çağırsak acaba? biz gidip banyo perdesi alalım, kadınlar arı gibi çalışıyor, Nurhan heyecanlı, İsmail telaşlı, endişeli gibi. Yaa işte böyle evlat yuva kurmak biraz meşakkatlidir. Allah yardımcınız olsun. Hadi biz gidip şu damatlıkları alalım. Kızılay kaç kilometre? Kapanmış zaten, Ankara'yı turlamak varmış kaderde. Halil İbrahim enişte de böyle telaşlı mıydı acaba? Kimbilir ne planları vardı rahmetliğin. Vitrindeki yakışıklı resmi ile göz göze gelmek istemiyorum. Hey gidi günler hey. Neydi o Mamak Esentepe macerası. Merdivenle çıkılan mahalle. Gariplerin yurdu. Akşam oldu hadi biraz dinlenelim. İlk namaz, ilk yemek, ilk çay, ilk oturma... Bu evde yaptığın herşey "ilk"ler sınıfında. İlkokul yıllarını hatırla bu ilkler evinde. Alicik Köyü ilkokulu. Evin hemen bitişiği. Cemil öğretmen vardı, Çankırı'lı. Nurhan'ın ilk ilkokulunun adı neydi? "Tuğsavul" gibi bir isim geliyor aklıma. Şirinyer'de cadde kenarında, eve çok yakın, hemen arka sokak. Kabakulak olmuştu da resmini çekmiştin mavi önlüğü ile. Peki acaba İsmail hangi ilkokulda okudu? Hangi yollardan geçerek yolu bizimle kesişti?"

Dedim ya Yolcu'nun duyguları karışık. Konuşma fırsatı bulsam "hamama giren terler hocam" diyeceğim ama olmuyor. Kendi haline bırakalım en iyisi. Daha yapacak çok iş var. Elbet bizim de ona destek olacağımız günler gelecek.

Hiç yorum yok: