6 Ekim 2009 Salı

tren

Trenle gece seyahati fena halde hoşuma gitmeye başladı. Cuma gece yarısına az kala Bostancı'da başladı bu seferki yolculuk. Fatih Ekspresi ne hızlı ne yavaş. (tam bana göre) Doğuya giden trenler gibi her durakta durup bıktırmıyor adamı. Hızlı tren gibi de insanın başını döndürmüyor. Şöyle düşündüm de, yakın bir gelecekte bu tren bile anılarda kalacak. Yüksek hızlı trenler sefere başladığında gece uykusunu doya doya trende uyumanın zevki ortadan kalkacak belki de. Benim gibi uykusu geldiğinde ortam ayrımı yapmadan hemen uyku moduna geçenler için bulunmaz bir fırsat bu gece treni. Daha Pendik yolcuları binmeden ben uykuya dalmışım. Seher vaktine kadar hiçbir şeyi hatırlamıyorum. Sadece otomatik kapının açılıp kapanması rüyalarımı böldü. Polatlı dolaylarında gün ağarmaya başlarken sabah namazını koltukta oturarak edâ ettim elhamdülillah.
Aynı Fatih Ekspresi pazar gecesinde bu sefer Ankara'dan Istanbul'a getirdi beni. Anne kucağı gibi, tıkır tıkır ninnilerle uyumuşum.
"Biz uyusak da trenler uyumuyor" diye düşünürken üstad Neruda'nın bir şiiri düştü yorum kutuma. Benim sadık okurum, Kenan Işık'tan dinlemiş bu şiiri, hoşuna gitmiş. Güzellikleri paylaşmak adına göndermiş sağ olsun vâr olsun. İşin ilginç tarafı şiirde "bir yerlerde uyuyan trenler"den söz ediliyor. Bu güzel şiiri ilk defa okuduğumu itiraf etmeliyim. (Benim de çok hoşuma gitti.)
Dünya'nın öbür tarafından yüreğini bize açan Pablo Neruda'ya saygılarımızı sunuyoruz. Sevgili okurumuza en içten sevgilerimizi arz ediyoruz. Yorum bölümünde saklı kalmasın diye şiiri buraya nakledip aradan çekiliyoruz. Vesselam...

yol

bir gün bile uzak olma gün uzun
gün uzun anlatamayacağım kadar
trenler bir yerlerde uyuduğunda
insanlar garlarda nasıl beklerse, öyle beklerim seni

bir saat bile gitme gidersen uykusuzluk
damla damla birikir o saatte
ve bir evi arayan bütün duman
yitik yüreğimi öldürmeye gelir belki de

kırılmasın kumun üstünde görüntün
göz kapakların bensiz uçmasın
bir dakika bile gitme sevdiğim

bir an
bile uzaklaşsan
dünyayı dolaşırım yalvarmak için sana
ya dön ya da bırak öleyim diye...

Hiç yorum yok: