1 Kasım 2009 Pazar

yazılar

Arada bir durum tesbiti yapmakta yarar var. Kendine özgü bir hal alan bu günlüğe 2006 yılının sonbaharında başladım. Şu ana kadar 450 cıvarında kayıt girmişim. Bir bölümü alıntı olan bu kayıtları girmemdeki asıl maksat geleceğe dönüktür. Malum zaman ırmağıda hızla ilerlerken aynı noktadan bir daha geçme ihtimali yok. Geçtiğim noktalardan numuneler, izlenimler toplarsam gelecekte belki birilerinin işine yarar diye düşünüyorum. Hiç kimsenin işine yaramasa bile benim o zamanda neler hissettiğimi, nasıl etkilendiğimi okuruz/okursunuz gelecekte. Bizim açımızdan bakıldığında hayatın kendisinde bir karışıklık, kaotik hal vardır. Resmin tamamını göremiyoruz çünkü. Bu yazılanlar da benim hayatımın bir bölümünün yansıması olduğuna göre haliyle karışık görünecektir. Yazılanlara bir çeki düzen vermek tabiiyete aykırı olur. İçimden geldiği gibi yazıyorum. İmla hatalarını düzeltiyorum. Nadiren de yanlış anlamalara mahal vermemek için cümleyi yeniden kuruyorum. Kısaca belirtmek gerekirse benim dışımda cereyan eden hadisatın kendi subjektif (öznel) bakış açımdaki yansımasını, hislerimi aktarıyorum buraya. "Yol ve Yolcu" başlığı altında yazdıklarımın ve alıntıladıklarımın tamamı o andaki Zihni'ye dönük bir aynadır. Bu açıklamayı bugün yazmama blog açıklamasında yaptığım ufak değişiklik vesile oldu. Değiştirilmiş hali:
(Dünya hayatı "yol", bizler de "yolcu" yuz. Yol ne kadar inişli çıkışlı ve karışık ise burada yazılanlar da o kadar kırkambar. Dolayısı ile kategori oluşturmadım. Kusuruma bakmayın.)
Eski halinde "Kategoriler yok burada" cümlesi vardı. Onun yerine "Dolayısı ile" diye başlayan bir cümle kurdum.
Yan taraftaki "derkenar" diye adlandırabileceğimiz bölümde zaman zaman ekleme ve çıkarmalar yapıyorum. Bazen resim ekliyorum, bazen o resmi çıkarıyorum. Keza şiirleri de değiştirdiğim oluyor. Şu andaki halini buraya kaydediyim de bakarsın ilerde o da lazım olur.
Yol ve Yolcu'nun altında "Gördüğüm rüyanın kısa tabiri: Gönlümün yıldıza hicret hevesi" yazıyor.
Yan tarafta (yukardan aşağıya): Düşünen Zihni resmi, "Emeğe saygı: Yatık yazılar iktibastır" açıklaması, Arapça "ahh minel aşk" yazılı resim, Öğüt, Seyrani ve Mevlana başlıklı 3 şiir. köprü resmi, Kervan, Allah'ım, A/Ş/K başlıklı 3 şiir. "Kainatta ne varsa üç harf ile beş nokta: Ayn, Şın, Kaf" yazısı, Vav harfi resmi, Aşkın Vav Hali, Somuncubaba, Bir Dem, Hoş, Fuzuli ve Nedir? başlıklı 6 şiir, yolda yürüyen çocuk resmi, Rah, Tabib ve Sitem başlıklı 3 şiir, boğazda Zihni resmi, profilim, blogda ara ve blog arşivi bölümleri.

Hiç yorum yok: