1 Aralık 2010 Çarşamba

uyarı günü

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـٰنِ الرَّحِيمِ
كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ ۗ وَإِنَّمَا تُوَفَّوْنَ أُجُورَكُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ ۖ فَمَن زُحْزِحَ عَنِ النَّارِ وَأُدْخِلَ الْجَنَّةَ فَقَدْ فَازَ ۗ وَمَا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلَّا مَتَاعُ الْغُرُورِ

(Âl-i İmrân Suresi 185. Ayet)
Her canlı ölümü tadacaktır. Ve ancak kıyamet günü yaptıklarınızın karşılığı size tastamam verilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete konursa o, gerçekten kurtuluşa ermiştir. Bu dünya hayatı ise aldatma metaından başka bir şey değildir.
Yılın son ayına girerken Aydın kardeşimin hüznü çöküverdi birden omuzlarıma. Çok değil bir ay sonra "Geçen sene Aydın'ı kaybetmiştik" diyeceğim. En büyük uyarıcı olan ölümün sedasını iliklerimde hissetim şu geçen birkaç ayda. Zor oldu bu genç ölüm. Yakînen tanıdığım Aydın kardeşimle gıyaben tanıdığım Yahya Soyyiğit kardeşim aynı yaşta idiler. Ecel, birine ani bir trafik kazası ile oruçlu iken geldi, öbürü hazırlıklı idi bu son yolculuğa. Her ikisi de aynı hazan mevsiminde Hakka yürüdü. Aydın'la bir çift kelam etme fırsatı bile vermedi ölüm. Hafız Yahya ile dostlar görüşmüşler son demlerinde. Kulağımıza küpe olacak sözlerini hatıra niyetine saklamak için koyuyoruz heybemize:

Alvarlı Efe Hazretleri : “Sabır kıl her belaya, rahmet-i Rahman’ı incitme.” diyor. Her belaya sabret, Allah’ı incitme. Demek ki belalar, Allah’ın ehl-i tevhid’e bir imtihanıdır. Eğer sabretmezse, isyan ederse, bu bela nerden geldi, beni mi buldu, ben böyle mi olacaktım derse Rahmet-i Rahman’ı incitirsin diyor. Ehl-i Tevhid “la faile illallah” der. Her fiilin sahibi Allah olursa rahat eder ehl-i tevhid. Bu demek değil ki “Nasıl olsa her fiilin sahibi Allah, o zaman boş ver, aldırış etme!”. Ehl-i Tevhid günün şartlarına göre bu ezalar ve cefalar karşısında ne yapılması gerekiyorsa yapacak ama feryâd etmeyecek, isyan etmeyecek… Rabbim bütün dostlarımızı, kardeşlerimizi, nefsin şerrinden muhafaza eylesin. Hastalıklardan muhafaza eylesin. Hastalık derken hem maddi hastalık, hem de görünmeyen ve esas hastalık olan nefs hastalığından, gaflet hastalığından muhafaza eylesin.

8 yorum:

Adsız dedi ki...

هذا حل المشكلة حقا لي ، شكرا لك!

Adsız dedi ki...

شكرا على المعلومات العظيمة! لن لقد اكتشفت هذا خلاف ذلك!

Yol ve Yolcu dedi ki...

شكرا لك
Teşekkürler.

Adsız dedi ki...

نحن مجموعة من المتطوعين وبدء مبادرة جديدة العلامة التجارية في المجتمع. زودت مدونتك الإلكترونية لنا معلومات قيمة للعمل بها. لقد قمتم بعمل رائع!

Yol ve Yolcu dedi ki...

أنا لا أعرف اللغة العربية. كيف يمكنني مساعدتك؟ والتفت الى جوجل لترجمة هذا النص

Adsız dedi ki...

بسيطة وحلوة. أنا أفكر في بداية آخر بلوق أو خمسة في وقت قريب جدا ، وسوف تنظر في هذا الموضوع بالتأكيد. م تبقي 'القادمة!

Adsız dedi ki...

هذا هو مثل رائع الموارد المفيدة التي كنت توفير وتعطيه مجانا غائبة مقابل. أحب رؤية المواقع التي فهم قيمة توفير الموارد نوعية مفيدة مجانا. ذلك؟ ق القديم ما يدور حولها ويأتي البرنامج.

Adsız dedi ki...

Actually one of the challenges which people starting a new on-line firm face is that of obtaining visitors to their net site.