19 Aralık 2010 Pazar

kamera günü

Bugün bir yaşıma daha değdim. Küçücük mahalle camimizi "güvenlik" kameraları ile donattılar sayın cemaati müslimin. Allah akıl fikir versin. İşin cılkı çıktı. Son derece rahatsız olduğumu buraya not düşüyorum ey İmam Efendi! Bu fikir kimden çıktı bilmiyorum ama hiç iyi bir fikir değil. Biz müslümanlar için en güvenli, en mahrem yer olan caminin içine kamera koymak da neyin nesi? Tamam, büyük camilerde böyle bir ihtiyaç olabilir de mahalle camiinin dört bir tarafını dikizlemenin ne yararı olacak? Huzursuzluğumuz arttıkça huşuumuz azalacak haberiniz olsun.

Bir tarafta kamera bir tarafta jammer (sinyal kesici). Cami değil istihbarat merkezi mübarek(!)...

Bu kameralar hayatımızın her alanını kuşatmaya başladı. Geçenlerde okudum. Bu şehirde bir yerden bir yere giderken ortalama 15 kamera tarafından görüntüleniyormuşuz. "Biri Bizi Gözetliyor" ya da "Truman Show" ve daha kötüsü "1984" durumlarının kötü taklitleri ile karşı karşıyayız. Böylece daha mı huzurlu oluyor insan? Ne gezeer. Faydalarını sayan sayana da zararlarını düşünen bile yok. "Birey" olmanın, "şahsiyet" sahibi olmanın alanlarını tıkarsanız insanlar "sürü" nün bir parçası haline gelir, oradan oraya serseri mayın gibi dolaşır. Artık kime ve nereye çarpıp patlayacağını Allah bilir.
Bizim hem sağ omuzumuzda, hem sol omuzumuzda üç boyutun da ötesinde üçbin boyutlu kameralarımız var. Onların varlığının idraki ile yaşayan insana güvenlik kamerası gerekmez. İslam olmak Allah'a (C.C.) teslim olmaktır. Teslim olan Müslim olur. Müslim olandan kimseye zarar gelmez be kardeşim. Vesselam..

1 yorum:

Sabahattin Gencal dedi ki...

Merhaba,
"Bloglardan Seçmeler'i" ziyaret ettiğiniz ve izlemeye aldığınız için çok teşekkür ederim.

Ziyaretinizden memnuniyetimin önemli bir sebebi de sizin blogunuzun adresini öğrenmiş olmamdır.

Blogunuz takdire değer. Başarılarınızın devamını dilerim.