9 Ocak 2011 Pazar

hala günü

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـٰنِ الرَّحِيمِ
الْحَمْدُ لِلَّـهِ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَجَعَلَ الظُّلُمَاتِ وَالنُّورَ ۖ ثُمَّ الَّذِينَ كَفَرُوا بِرَبِّهِمْ يَعْدِلُونَ
هُوَ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن طِينٍ ثُمَّ قَضَىٰ أَجَلًا ۖ وَأَجَلٌ مُّسَمًّى عِندَهُ ۖ ثُمَّ أَنتُمْ تَمْتَرُونَ
وَهُوَ اللَّـهُ فِي السَّمَاوَاتِ وَفِي الْأَرْضِ ۖ يَعْلَمُ سِرَّكُمْ وَجَهْرَكُمْ وَيَعْلَمُ مَا تَكْسِبُونَ

:El- En'am Sursi 1,2,3 Ayetler:

1. Hamd, gökleri ve yeri yaratan, karanlıkları ve aydınlığı var eden Allah'a mahsustur. (Bunca ayet ve delillerden) sonra kafir olanlar (hala putları) Rab'leri ile denk tutuyorlar.
2. Sizi bir çamurdan yaratan, sonra ölüm zamanını takdir eden ancak O'dur. Bir de O'nun katında muayyen bir ecel (kıyamet günü) vardır. Siz hala şüphe ediyorsunuz.
3. O, göklerde ve yerde tek Allah'tır. Gizlinizi, açığınızı bilir. (Hayır ve şerden) ne kazanacağınızı da bilir.

Sevgili halam, Fadik halam! Ruhun şâd olsun. Elindeki o mantarla bana ne mesaj vermeye çalıştığını çıkaramadım ama uykumun bölünmesine ve "amel-i salih" işlememe sebep oldun.

Gece kıyamından sonra mushaftaki kaldığım yerden devam edeyim dedim. Meğer Sure-i En'am'ı okumama vesile olacakmış gördüğüm rüya. Dualarda "geride bir Fatiha okuyacak kimsesi kalmamış"lardan bahsedilir ya? Benim halam (annemin ablası) da onlardandır. Daha önce bahsetmiştim hatırlarsanız. Benden (bizden) azık istedi herhalde. Fadik halama, kocası Hacı Derviş'e ve tüm geride kimsesi kalmamışlara dua edelim. Vesselam...
Kimsesiz hiç kimse yok, herkesin var kimsesi
Kimsesiz kaldım, yetiş ey kimsesizler kimsesi

Hiç yorum yok: