21 Şubat 2011 Pazartesi

isyan günü

Gelecek zamanlarda tarih kitaplarına konu olacak günlerin içinden geçtiğimiz kesin. Tunus'ta başlayan çalkantı tüm coğrafyayı sarmış durumda. "Son Firavun" olarak adlandırılan ismi Mübarek, cismi mendebur adamın devrilişine şahid olduk geçen haftalarda. Şimdi sıra hangi ülkede diye tahminler yürütülürken en zayıf ihtimal gibi görülen Libya karıştı. Bu ülkenin başındaki kişiye de pekala "son psikopat" diyebiliriz. Adamın en son marifeti paralı katiller tutup kalabalığa rastgele ateş açtırmak; daha vahimi, savaş uçakları ile kendi şehirlerine bomba yağdırmak. Bu tür bir sapıklık tarihte hiç görüldü mü acaba? Muhtemelen çıkmıştır böyleleri ama adı sanı unutulup gitmiştir. Bu psikopat ruhlu zalim de unutulacak bir gün. Bugün kalıbımız burada, kalbimiz Trablus sokaklarındaki kardeşlerimizin yanında. Bu haftaki Cuma günü bizler için çifte bayram olur inşaallah.
Allah-u a'lem, insanoğlunun dünyadaki yolculuğu devam ettiği müddetçe iyilerle kötülerin mücadelesi devam edecek. Bunda şaşılacak bir şey yok da, aynı zaman diliminde bulunmamız nedeniyle zulme uğrayan kardeşlerimiz için üzülüyoruz. Bu da normal, insanî bir davranış olsa gerek. Bir şeyler yapamamanın çaresizliği içinde televizyon haberlerini izlemek bizi mahvediyor. Rabbim tüm mazlumların yâr ve yardımcısı olsun. Tunus'ta yanan isyan ateşi dalga dalga tüm coğrafyayı kaplayıp taşları yerinden oynatacak, artık bu kesin. Devrilemez denen tiranlar, şahlar, padişahlar bir bir devrilecek inşaallah. Amma ve lakin bir adım sonra ne olacak, bu konuda kafalar karışık. Sömürü sisteminin düzenbazları ani bir hokuspokus yapıp zavallı insanların başına yeni çoraplar örecekler diye korkmuyor değiliz. Zira bu coğrafya insanı yıllar süren baskıcı rejimlerin etkisi ile sağduyusunu kaybetmiş görünüyor. İsyanların yağmaya dönüşmesi, sokaklara kaosun hakim olması, bir türlü asgari müşterekte buluşulamaması gibi emareler bu görüşü kuvvetlendiriyor. Bir şeyler yıkılıyor yıkılmasına da yerine nasıl bir şey yapılacağı konusunu düşünen yok. Acaba bu da mı bir plan yoksa? Allah korusun.
Biz "vaki olanda hayır vardır" deyip büyük plana teslim olacağız. O öyle bir plandır ki, ne bir saniye gecikme, ne de bir derece sapma olur. Ne güzel buyurmuş İbrahim Hakkı hazretleri: "Mevlâ görelim neyler/Neylerse güzel eyler" Selam olsun arap şehirlerinin sokaklarında göğsünü siper eden yiğitlere, delikanlılara. Onlar bir zulüm devrini caddelere, sokaklara akıttıkları kanları ile sonlandırıyorlar. Sırça saraylarında saltanat sürenlerin korkulu rüyası oldular. Dualarımız onlarla beraber. Rabbim yollarını açık etsin. Vesselam...

Hiç yorum yok: