27 Mart 2012 Salı

Maslak Camii bahsi

Maslak'ta bir otelin 26. katından dikkatimi çeken 5 katlı camiye en yakın zamanda gideceğimin sözünü vermiştim hatırlarsanız. Hatırlamayanlar Maslak bahsi* yazısına müracat edebilirler. Bugün o sözümü yerine getiriyorum işte. Yine bir vesile oldu aynı otelin alt katındaki salona düştü yolumuz. İşle ilgili bir toplantıya davetli idik. Yabancı firma temsilcilerinin anında tercüme edilen konuşmaları ile şişen kafamı dağıtmak için öğle arasını iple çektim. Yemekten sonra arkadaşlarla birlikte caminin yolunu tuttuk. Allah (c.c.) hepimizi bu doğru yoldan, Sırat-ı Mustakîm'inden ayırmasın.


Uzaktan da yakından da aynı görüntü.  Burası diğer camilere hiç benzemiyor. Dediğim gibi daha ziyade Kur'an Kursu binasının üstüne kubbe kondurmuşlar, yanına minare dikmişler gibi. Acaba öyle mi? Önce en atta görülen yarım pencereli "şadırvan"da abdest aldık. Temizlik konusunda problem yok. Sonra şu önde gördüğünüz (kimse kusura bakmasın) uyduruk giriş kapısından içeri girip bir kat merdiven çıktık. 


Üst katta da bizi bu kapı karşıladı. Artık buna da yorum yapmayalım. Hayr-hasenat sahiplerinden Allah (c.c.) razı olsun. Bizim eleştirimiz, içine düştüğümüz güdük zihniyetedir. İslam Medeniyeti'ne yakışmayan bu çarpıklığadır. Neyse, konumuza -pardon- camimize dönelim. Şekilde görüldüğü gibi ismi Maslak Camii imiş. Sokak numarası 15 imiş. 


Merdiven başında karşımıza çıkan kanatlı ağaç kapının üzerinde A4 kağıdına yazılmış açıklamada namazın üst katta kılındığı yazıyor. "Acaba burası ne?" diye kapıyı açıp resmini çektim. Burası alt cami demek ki. Tek tük namaz kılanlar da var. Cemaatle kılınan namazların yukarıda kılındığını anlıyoruz. Buyurun yukarıya çıkalım o halde.


Maslak Camii'ne girince hayret ve mahcubiyetten yüzümün kızardığını hissettim. Tövbe estağfirullâh. Ne büyük bir yanılgıya düşmüşüm ben. Şimdiye kadar ettiğimiz bir sürü tezvirat ne olacak? Yine çuvalladın Zihni efendi! Demek ki, dıştan görünüşe aldanmamak lazımmış. Şu güzelliğe bakar mısınız? Küçük bir arsayı mâbed maksadı ile azami şekilde değerlendirmenin en güzel örneği bu mudur? El cevap: Budur. Meğer asıl cami bölümü üç kattan oluşuyormuş. Orta açık ve yüksek. Muhteşem bir kubbe ve sade bir avize. 


Tanıdık-tanımadık meslektaş dostlar ile cemaat oluşturup öğle namazımızı eda ettik. Duamda bu camiyi inşa edenlerlerle ilgili su-i zanlarım için de tövbe etmeyi unutmadım. Bu sırada yanımda bulunan ve aynı zamanda blogun takipçisi olduğunu öğrendiğim Mahmut kardeşim şu resmi çekti. Hadi bu sefer de O'nun hatırı için araya sıkıştıralım suretimizi. O'na ve yazımın ulaştığı tüm kardeşlerime teşekkürlerimi arz ediyorum.Namazdan sonra hızla üst katlara da çıktım. Sağlı sollu, önlü arkalı her taraf "Musallî"ler için özenle hazırlanmış. Cuma günleri her taraf doluyordur herhalde. 


Son olarak üst kattan mihrabın, mimberin ve kürsünün görünüşünü de arz edip, huzurlarınızdan saygı ile ayrılıyorum. Büyük lokma da yemeyelim, büyük laf da etmeyelim. Bugünkü dersimiz de bu olsun. Vesselam...

2 yorum:

kevkebi dedi ki...

Camimize hoş-geldiniz safalar getirdiniz... Başka bir şey ararken hasbel kader fotoğraları görünce yazınızı okumük nasip oldu...
Başlarken biraz çkendim.. aslında genelde eleştiriler bilinmeden acımasız olur....
Eksiklerimizle Maslak'ın curcunasından insanları bir nebze olsun çekip almak amacımız...
Selametle...
Abdulkerim Yatğın
Maslak Üçyol Camii İ.H.

Zihni Yildiz dedi ki...

Siz de bizim mekanımıza hoş geldiniz saygıdeğer Abdulkerim Hocam. İnanın çok mutlu oldum. Allah (C.C.) sizden razı olsun. İnşaallah bir gün yüzyüze tanışmak nasib olur.

Zihni