3 Mart 2012 Cumartesi

mmh9 bahsi

Sınıra kadar nasıl gelmişti yine, kim getirmişti onu buraya? Meskun mahallin ne kadar tuzağı varsa mıknatıs gibi çekiyordu sanki. "Bu hiç hayra alamet değil" diyerek uyandı. Namaz-uyku kıyasının ilan edildiği saatlerde yola çıkması gerekiyordu. Bir yol bulup, deniz derya aşmalı, toplantıya zamanında yetişmeliydi. "Yahu bu saatte ne toplantısı, birileri seni sınıyor" vesvesesini elinin tersi ile bertaraf etti. Tam dört vasıta değiştirdi. Seher vakti kaçış sahnesi çekiliyordu sanki. Kendinden kaçış, herkesten ve her şeyden kaçış. Ama meskun mahalden kaçmak ne mümkün? Sarıp sarmalıyor bir "ur" gibi tüm sakinlerini. Sıra dikenlerine gelmiş olmalı ki, her geçen gün bir gökdelen beliriyor silüetinde. 
Ötelerden bilgi talep eden talebelerin arasına tam zamanında katıldı. Ümit Bey, Cenâb-ı z'ül Celâl-i ve'l İkrâm'ın görme ve işitme sıfatlarından bahis açtı ve tatlı tatlı anlatmya başladı. Vaktin bereketi, anlatılanların gönül penceresinden birebir geçmesinden anlaşılıyordu. Es-Semî'u ve El Basîru (Celle Celaluhû) kainata, cemâdata, hayvanâta velhasılı cümle mahlukâta ve tabi ki insana bu sıfatlarından tecelliler ikram buyurmuş. Her birine mutlak İradesi ile tam kıvamında işitme ve görme nimetini vermiş. Ümit Abinin titiz çalışmasının ürünü misaller tüylerini diken diken etti. Fe Sübhânallâh. 
Dönüş yolunda duyduğu tüm seslere ve gördüğü her şeye anlatılanların ışığında bakınca dua durağına geldiğini anladı. Annesinin yakarışı ile başladı duasına:
Ey görücü ve bilici Allah'ım. Ben Sen'in aciz kulunum. Sen beni benden daha iyi bilensin. Sen bana şah damarımdan daha yakınsın. Her halimi Basîr sıfatınla görüyorsun, Semî sıfatınla işitiyorsun Yâ Rabbî. Gizli ve açık her anım Sana malumdur Yâ Latîf. Allah'ım, göz açıp kapayıncaya kadar bir süre de olsa beni bana bırakma ne olur. Bana merhametinle muamele eyle. Hakkımda hayr olanı nasib eyle. Şu boğaz köprüsünden zahmetsizce geçtiğim gibi, Sırat Köprüsünden de sâlimen geçmemi nasib eyle. Sevgili Habîbin Muhammed Mustafâ'ya (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) komşu eyle. Cennet ve Cemâlini bana da nasib eyle Yâ Rabbî. (Amin)

1 yorum:

Adsız dedi ki...

AmiN...