10 Temmuz 2015 Cuma

İncinsen de İncitme Gönül

Bugün 10 Temmuz Cuma. Ramazan ayının son 10 gününe gireli bir kaç gün oluyor ve ben hâlâ dışarıdayım. Yalan dünya yine yaptı yapacağını, oyun ve oynaşla oyaladı beni. Yarından tezi yok derhal gereği yapılacak.

Cuma namazında caminin dışında kaldım. Önümüzde musalla taşları, musallada 2 tabut, biri küçük. Belli ki Yunus Emre'nin deyimi ile "gök ekini biçmiş gibi" genç yaşında ölmüş yavrucağız. Ölümün genci ihtiyarı olmuyor.

Sonra kendi ölümümü düşündüm, ne zaman, nerede ve nasıl öleceğim acaba. Yâ Rabbî, bana/bize hüsn-ü hatime (güzel son) nasib eyle. 

Sonra yılın mevsimleri ve ayları arasında dönüp duran Şehr-i Ramazan'ı düşündüm. Acaba bir daha bu günlerde oruç tutmak nasip olacak mı? Sahi her yıl 10 gün erken gelen Ramazan 10 Temmuz'a ne zaman gelecek acaba? 

Hicri takvim dönüştürücü siteden öğrendim bunu. Bir sonraki 10 Temmuz orucu tutmamız için 2046 yılına kadar yaşamamız gerekiyor. 10 Temmuz 2046 günü aynı zamanda Hicri 1468 yılının Ramazan ayının 6. günü. 

Bir hüzün çöktü birden. Demek ki bir dahaki 10 Temmuzda Ramazan orucu tutma ihtimalim çok düşük. Zira bizim toprağımız çürük. Eskiler gibi 80'li 90'lı yaşlara kadar dayanacağımı zannetmiyorum. Allâh-u A'lem. Doğrusunu Allah bilir.

Beni/bizi yoktan var eden, varlığından bizleri haberdar eden Yüce Rabbimizden talebim odur ki bu dar-ı dünyadan hüsn-ü hatime ile gideyim de er veya geç olması hiç fark etmez benim için. Kulluk amacımızdan uzaklaştıktan sonra, insanları incittikten sonra 1000 yıl yaşasak ne faydası olacak ki. Allah bizlere hayırlı, bereketli ömür nasib eylesin, ömrümüzün sonunu "hitâmuhû misk" sırrına mazhar eylesin. (Amin)Çiçeklerle hoş geçin, Balı incitme gönül. Bir küçük meyve için
Dalı incitme gönül.

Konuşmak bize mahsus, Olsa da bir güzel süs, ‘Ya hayır de, yahut sus,’
Dili incitme gönül.

Sevmekten geri kalma, Yapan ol, yıkan olma, Sevene diken olma,
Gülü incitme gönül.

Başın olsa da yüksek, Gözün enginde gerek, Kibirle yürüyerek
Yolu incitme gönül.

Mevlâ verince azma, Geri alınca kızma, Tüten ocağı bozma,
Külü incitme gönül.

Dokunur gayretine, Karışma hikmetine. SAHİBİ HÜRMETİNE,
KULU İNCİTME GÖNÜL

Hiç yorum yok: