5 Mayıs 2017 Cuma

Taki Efendi Durağı


Mustafa Taki Efendi (Allah Ona Rahmet Eylesin) aile büyüklerimizin intisab ettiği Şeyh Efendinin babası. Mezarı, Sivas Yukarı Tekke kabristanında bulunmaktadır. Memleket ziyaretlerimde yolumu bu kabristana da uğratmaya çalışırım. Geçen sene gittiğimizde de öyle olmuştu. Sahabeden Abdulvahhab Gazi'nin huzurunda vakit namazını kıldıktan sonra Hafız Bedrettin Doğruyol Efendinin kabrinin bulunduğu yere gittik. Anne Babam huzurda dua ve rabıtalarına devam ederken ben yakında bulunan Taki Efendinin kabrine doğru yöneldim. 


Gel gör ki bir türlü bulamıyorum kabri. Şu yeşil başlıklı taşa benzer bir kabir taşı vardı ama yok işte. Yazıları teker teker okuyorum, Yusuf Efendinin kabri şu, yanındaki Taki Efendinin kabri nerede? Derken bir şahıs belirdi orada. Elini açıp mermer çevirinin başında dua etmeye başladı. Sonra selamlaştık, bana burada yatan zatı tanıyıp tanımadığımı sordu. Kimi dedim, Mustafa Taki Efendi'yi dedi. Meğer belediye Efendinin mezarını yeniden düzenlemek için taşları kaldırmış, mermerden yapmaya başlamış, o yüzden de ben mezarı bulamamışım. Takım elbiseli, düzgün görünümlü bu kardeşle hasbihal edince "fesübhanallah" dedim içimden. Dinle diyanetle pek arası olmayan biri imiş, artık rüyasında mı, hülyasında mı  ona bir resim gösterilmiş, bir şeyler söylenmiş. Araya araya bulmuş o resimdeki zatı. Taki Efendi'nin ruhaniyeti ile tanıştıktan sonra hayatı değişmiş. Artık o beş vakit namazında samimi bir mümin olmuş. Efendisine dua etmeye gelmiş. 

Hikaye anlatmadım, bunu bizzat duydum. Hemen yakındaki Abdulvahab Gazi Camii'nde bulunan bir levhada bahsedilen durumun ete kemiğe bürünmüş haline şahit oldum. Şöyle yazıyor orada:

İki cihanda tasarruf ehlidir ruhu veli,
Deme bu mürdedir, bundan nice derman ola,
Ruh şimşir-i Huda'dır ten kılıf olmuş ona,
Dahi âlâ kâr eder, bir tığ kim üryan ola.

Yani kısa "Beden kılıfından kurtulan Evliyaullah'ın ruhu, kınından çıkmış kılıç gibi her iki cihanda da tasarrufta bulunur, 'bu kabirdedir, bundan derman olmaz' deme sakın." 

İşte sana canlı ispatı. Şaki bir kişi -biiznillah- Said olmuş, buna vesile olan Zât'ın başında dua ediyor.


Burası da Ankara - Ulus'ta bulunan ilk meclis binasının içi. Kürsünün arkasındaki levhada eski/meyen harflerle "Hakimiyet Milletindir" yazıyor. Pekiii, diyeceksiniz. Sivas niree, Ulus nire? Ne alaka? 

Anlatayım:

Mustafa Taki Efendi hem din alimi, hem de bir mebus idi. Hem de Türkiye Cumhuriyeti devletinin ilk mebuslarından biri idi. İstiklal Harbini sevk ve idare eden Gazi Meclisin önemli üyelerinden biri idi. Şu anda müze olan ilk meclis binasını önceki ziyaretlerimde yanımda fotoğraf makinesi olmadığı için oradaki bir tabloda bulunan Taki Efendinin fotoğrafını çekememiştim. Geçen haftaki Ankara seyahatimde sırf bu maksatla bindim Ulus otobüsüne. Önce Hacı Bayram'da namaz, sonra Birinci Meclis Binası ziyareti. Ama bir türlü bulamadım fotoğrafların bulunduğu o tabloyu. Hay aksi, acaba atladım mı diye bir kez daha gezdim tüm mekanları. Yok. Oradaki görevliye sordum. "Fotoğrafların bulunduğu o tablo kaldırıldı" dedi. Yapacak bir şey yok. Demek ki birileri rahatsız olmuş kalpaklı, fesli ve özellikle sarıklı milletvekilleri fotoğraflarından. Taş çatlasın 10-15 sene önce gittiğimde vardı. Gözlerimle gördüm. Özellikle şu dönemde kim niye kaldırır o tabloyu anlamış değilim. belki daha iyisini koymak üzere kaldırdılarsa ona bir şey demem. Yoksa çok üzülürüm çoook. 

İstanbul'a geldiğimde ilk işim bu fotoğrafları aramak oldu. Buldum. Bir kardeşimiz hepsini çekmiş. Sarıklı, fesli, kalpaklı, yerel kıyafetli ilk milletevekillerimizin resimlerini illerin alfabetik sırasına göre sıralayıp bir araya getirdim. Okuyabilene şu tablo çok şeyler anlatıyor. Dersim var, Lazistan var, Karesi diye bir vilayet var mesela. Muğla'nın eski ismi Menteşe imiş, Manisa'nınki Saruhan imiş. Genç diye bir vilayet var, neresi olduğunu bulamadım. Siverek vilayetmiş mesela. Geçen haberlerde izledim bu haklarını tekrar elde etmek için çabalıyor Siverekliler.  Daha neler neler. "Efendi"ler var, "Paşa"lar var, "Bey"ler var, "Ağa"lar var.  

Not: Aradığımız fotoğraf sağ altta, sondan ikinci sıranın ortasındaki fotoğraftır. Altında "Mustafa Taki Efendi (Doğruyol) - Sivas" yazmaktadır. 

Vesselam...

Hiç yorum yok: